Yritysesittely Online-varaukset Hyvä tietää Yhteydenotto-/Varauspyyntö Yhteystiedot
  Ma 21.5.2018 klo 23:20 Bussilomat 2018- matkat nyt myynnissä. Tutustu tarjontaan nettisivuillamme ja kysy lisää!! Kauttamme myös lentoliput,majoitukset, viisumit ym. Pyydä tarjous! etusivulle
Kaupunkilomat
Kaukomatkat
Seuramatkat
Bussilomat
Lennot
Hotellit
Laivamatkat
Ryhmät
Tarjoukset
Viisumit
Muut matkapalvelut

Lataa Bussilomat-esite >



Bussilomat 2018

Bussilomat 2018 | Lisä- ja erityisehdot Bussilomille

MATKATOIMISTO MATKA-RASTIN LISÄ- JA
ERITYISEHDOT

Sovellamme kaikkiin valmismatkoihimme yleisiä valmismatkaehtoja . Matkanjärjestäjällä on kuitenkin oikeus
soveltaa kyseisistä ehdoista poikkeavia erityisehtoja, jos
niiden käyttäminen on perusteltua YVE 1.3. mukaan.
Matkamme ovat edellä mainitun ehtokohdan mukaisesti
luonteeltaan erityisiä ja matkoihin liittyvät kuljetusehdot
poikkeuksellisia. Sovellamme näin ollen matkoihimme
yleisten valmismatkaehtojen ohella seuraavia
erityisehtoja. Erityisehdoissa käytetyt numerot viittaavat yleisissä valmismatkaehdoissa käytettyä numerointia.
huom. Vuoristovaellus Mittenwaldin matkaan sovellamme
omia erityisehtoja.

3. SOPIMUKSEN SYNTYMINEN JA HINNAN MAKSAMINEN
Matkustajaa sitova sopimus syntyy, kun matkustaja tilattuaan
matkan maksaa matkanjärjestäjän määräämän
varausmaksun matkanjärjestäjän määräämänä ajankohtana.
Loppuosa hinnasta on maksettava esitteessä
ilmoitettuna tai muuna sovittuna määräaikana.
Varausmaksu riippuu matkan hinnasta seuraavasti:
- alle 150 :n matkasta 50
- 150-500 :n matkasta 100
- yli 500 :n matkasta 200

3. RYHMILLE on omat maksu- ja peruutusehtonsa,
jotka toimitetaan tarjouksen yhteydessä.
Ryhmänkerääjän vastuu; ryhmänkerääjä on ryhmäläisten
yhdyshenkilö matkanjärjestäjään. Jollei
muusta ole sovittu, yhdyshenkilöllä on oikeus sopia
matkajärjestelyistä matkanjärjestäjän kanssa matkustajia
sitovasti. Yhdyshenkilö vastaa siitä, että ryhmään
kuuluvat saavat tiedot matkaehdoista ja muista sovituista
asioista.”

4. MATKUSTAJAN OIKEUS PERUUTTAA MATKA ILMAN ERITYISTÄ SYYTÄ Yleisten valmismatkaehtojen kohdassa 4.1.a tarkoitetut toimistokulut ovat 50€.

5. MATKUSTAJAN OIKEUS PERUUTTAA MATKA YLIVOIMAISEN ESTEEN VUOKSI

Jos matkustaja peruuttaa matkansa sairastuttuaan yhtäkkiä
vakavasti tai muusta yleisten valmismatkaehtojen
kohdassa 5 mainitusta syystä, perimme toimistokuluina
80€.

8. MATKUSTAJAN OIKEUS MUUTTAA SOPIMUSTA JA LUOVUTTAA SE TOISELLE.

YVE kohdassa 8.2 tarkoitetut toimistokulut nimenmuutoksesta
ovat 10€.

9. HINTA JA HINNANMUUTOKSET

Matkojen hintaan sisältyy vain se, mitä kunkin matkan
kohdalla on ilmoitettu ’’hintaan sisältyy’’ sarakkeessa.
Arvonlisävero sisältyy hintoihin.
Lopulliseen hintaan voivat vaikuttaa valuuttakurssien
muutokset (ks. yleiset valmismatkaehdot kohta 10). Esitehinnat
perustuvat tammikuun 2018 kustannustasoon.
Hinnanmuutosta laskettaessa verrataan esitteen hinnoittelukurssia
ja 6 viikkoa ennen matkaa voimassa
ollutta valuuttakurssia.

10. MATKAOHJELMAN MUUTOKSET

Yleisten valmismatkaehtojen kohdan 10.1 mukaisista
muutoksista ilmoitetaan matkustajille viimeistään 10
vuorokautta ennen matkan alkamista (poik. YVE 11.2)

11. MATKANJÄRJESTÄJÄN OIKEUS PERUUTTAA MATKA

Matkatoimisto Matka-Rastin tarjoamien matkojen toteuttamiseen
vaaditaan vähimmäismäärä matkakustajia.
Jos matkalle ei ole ilmoittautunut riittävästi osanottajia,
ilmoitetaan peruutuksesta alle 1 vrk kestävillä matkoilla
viimeistään 2 vrk ennen matkan alkua.
1-4 vrk kestävillä matkoilla viimeistään viikkoa ennen
matkan alkua ja tätä pidemmillä matkoilla viimeistään
2 viikkoa ennen lähtöä. (poik. YVE 11.1.a)

OIKEUS MUUTOKSIIN ESITETIEDOISSA

Matka-Rasti ei vastaa painovirheistä. Matkanjärjestäjä
varaa oikeuden muuttaa esitetietoja ja sopimusehtoja
ennen sopimuksen syntymistä.

VAKUUTUKSET

Matkustajan on itse huolehdittava siitä vakuutusturvasta,
jonka hän matkalla katsoo tarvitsevansa esim.
matkalla sairastumisen varalle. Suosittelemme matkavakuutusta.
Matkavakuutus on maksettava viimeistään
kolme (3) vuorokautta ennen matkan alkamista peruutuskorvauksen saamiseksi. Vakuutuksen voitte tehdä
toimistossamme.

PALVELUMAKSU 12€/LASKU

SMAL 190 95
Kuvi 3487/00 MjMv


Bussilomat

ÄHTÄRIN PANDAT 4.8.2018

Kalle Päätalon kotimaisemiin ja Hossa 1.-3.9.2018

Kotka ja Rankki, ohutta yläpilveä 10.-12.8.2018

Kulttuurin ja luonnon harmoniaa- Tervetuloa Kuhmoon

Kylpylälomat Pärnuun 2018

Lumoava Lofootit 9.-14.8.2018 * TAKUULÄHTÖ*

Rannikon 3 helmeä 1.12.2018

Suomen Kädentaidot 17.-18.11.2018

Valamo ja Lintulan luostari 25.-26.06.2018

Vanha Rauma ja Brändön saaristokierros 30.7.-1.8.2018

Varangin niemimaa 14.-17.9.2018

Viinitilalle ja kesäteatteriin 21.7.2018

Vuoristovaellus Mittenwald 4.-8.9.2018



© Matkatoimisto Matka-Rasti Oy  |  Avoinna ma-pe klo 08.30-16.30   |  www.matkarasti.fi
Asemakatu 4, Ylivieska, p. +358 8 469 44 70